حقیقت آن است که ادیسون تنها تلاش هایی در جهت بهبود و توسعه اختراع های قبلی برای ارائه نسخه ای تجاری از لامپ را انجام داده و در واقع نمیتوان گفت که لامپ اختراع ادیسون است .

الکساندرو ولتا مخترع ایتالیایی در سال 1800 میلادی موفق به تولید جریان الکتریسیته شد و خود را به عنوان پیشگام باتری های جدید معرفی کرد.

در سال 1802 میلادی ، همفری دیوی شیمیدان انگلیسی با اتصال پیل های ولتائیک ، توانست اولین لامپ برقی جهان را اختراع کند . البته چراغ ابداعی دیوی ، یک منبع روشنایی کامل و پایدار نبود ، چرا که به سرعت خاموش می شد و برای استفاده در خانه یا محیط کار ، کارایی لازم را داشت.

در سال 1860 میلادی یک شیمیدان انگلیسی به نام جوزف سوان، لامپ جدیدی تولید کرد که در آن به جای پلاتین ، از فیلامنت های کربنیزه استفاده شده بود. در حالی که سوان فکر می کرد لامپش هیچ مشکل کارکردی ندارد و نمونه های اولیه هم این مسئله را اثبات کرده بود، متاسفانه در عمل مشکلات فراوانی پدید آمد.

توماس ادیسون ، به عنوان یک مخترع و کارآفرین قدرتمند که تجاری سازی نوآوری های متعددی را تجربه کرده بود ، از سال ها پیش به دنبال توسعه و تجاری سازی یک لامپ ارزان و کارآمد بود. وی فهمید که مشکل لامپ طراحی شده از سوی سوان ، فیلامنت های مورد استفاده است . کلید حل مسئله ، استفاده از یک رشته نازک با مقاومت الکتریکی بالا بود که با یک جریان کم الکتریکی هم ، بتوان لامپ را روشن نمود . وی لامپ خود را در دسامبر 1879 به نمایش گذاشت.

جوزف سوان از این نوآوری جدید برای رفع مشکل لامپ خود استفاده کرد و در انگلیس ، شرکتی برای تجاری سازی گسترده اختراعش تاسیس نمود . ادیسون در واکنش به این اقدام ، سوان را به نقض پتنت متهم کرد که البته به دلیل گواهی ثبت اختراع سوان در انگلستان ، راه به جایی نبرد .

در نهایت این دو مخترع که هر دو در توسعه لامپ های الکتریکی سهم داشتند ، به هم پیوسته و شرکت (Edison Swan United) را پایه گذاری نمودند . یکی از بزرگترین تولید کنندگان لامپ های الکتریکی در جهان که موفقیت های تجاری قابل ملاحظه ای به دست آورد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...